Karolina Krawczyk – Porcelanowe figurki w małej skali

Najbardziej lubię to, że mogę odlewać z formy swoje pomysły.

Największą satysfakcję przy tworzeniu daje mi poczucie, że wykreowane w mojej wyobraźni kształty, rzeczy i postacie, przeniesione na kartkę papieru, a następnie na medium, jakim jest porcelana czy glina, mogą zaistnieć w rzeczywistości. To pozwala mi wprowadzić element bajkowości do świata realnego oraz urzeczywistniać moje marzenia i fantazję.

Karolina Krawczyk – urodziła się w 1985 roku w Słupsku. W 2005 roku rozpoczęła studia na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie w 2011 roku obroniła dyplom z ceramiki unikatowej i użytkowej. Brała udział w wystawach ceramiki i designu w Polsce i za granicą. Obecnie tworzy markę Pangzi Ceramics, na którą składają się prace głównie użytkowe, lecz w jej twórczości przeważa myślenie czysto unikatowe.

Produkt, który z założenia miał być seryjny, nabiera cech wyjątkowych i jest jedyny w swoim rodzaju. W pracowni powstają przedmioty codziennego użytku, ale też mające na celu wyłącznie cieszyć oko bibeloty.

Praca dyplomowa z ceramiki unikatowej – próba przeniesienia ekspresji, kreacyjności oraz lekkości rysunku odręcznego na medium, jakim jest ceramika. Dzięki takiemu przeniesieniu narysowane przeze mnie postacie fikcyjne, istniejące dotąd tylko na kartce papieru, mogą zaistnieć w świecie bardziej fizycznie, jako twory trójwymiarowe, umiejscowione w przestrzeni. Rzeźby zostały wykonane z gliny szamotowej metodą lepienia z wałeczków.

Prace zostały zaprojektowane zgodnie z zasadami współczesnego designu, zajmującego się zjawiskiem recyklingu przedmiotów codziennego użytku. Przedmioty te mogą się zmieniać, transformować, mogą dostać drugie życie w postaci zupełnie innych, całkowicie na nowo stworzonych obiektów o innym wyglądzie i przeznaczeniu. Tak jest także w tym przypadku. Punktem wyjścia do stworzenia czajnika była torebka herbaty, a wazoników – żarówka. Prace są wykonane z porcelany zdobionej kalką ceramiczną własnego projektu.

WYSTAWY, PUBLIKACJE I KONKURSY:
Wystawy:
2012- „Przegląd Ceramiki Unikatowej”- Akademia Sztuk Pięknych , Wrocław
2012- Nagroda dziecięcego jury w 3 edycji konkursu- „ Książka Dobrze Zaprojektowana.
Zacznijmy od dzieci”. Wystawa pokonkursowa w galerii Rondo Sztuki w Katowicach.
2012- Kolekcja czyli emocje, BWA Jelenia Góra, Jelenia Góra.
2012- Kolekcja czyli emocje, BWA Wałbrzych, Zamek Książ
2013-2014- ,, Wystawa Młodej Rzeźby w Przestrzeni Miejskiej” we Wrocławiu na placu Nowy
Targ
2015- Wystawa „ Ciała a rzeczy” Galeria Miejska Wrocław
2018- Wystawa ,, POLAK ARTYSTA CERAMIK” Triennale Bolesławiec
2021/2022- Wystawa ,, Kolekcja czyli wybór” Unikaty ze zbiorów Iwony Siewierskiej.
Publikacje:
2012-”Książka Dobrze Zaprojektowana. Zacznijmy od dzieci”, katalog powystawowy
2012- „Kolekcja czyli emocje” katalog powystawowy
2013- Pismo artystyczne ,,Format”- nr 67
2014- Pismo artystyczne ,,Format”- nr 69
2017- Książka ,, W duecie ze sztuką” Iwony Siewierskiej
2018- ,, Polak Artysta Ceramik”, katalog powystawowy
2021- Książka ,, Do trzech razy sztuka” Iwony Siewierskie